All träning är pausad tills vidare.

Du är här: Om klubben / Tävlingsresultat

Tävlingsresultat

     
55 90 120
Medaljer sedan hösten 2003
(KM ej medräknade)
.

 

Här samlar vi alla tävlingsresultat (pallplacering) som klubbens medlemmar presterar. Resultaten nedan är från hösten 2003 och framåt.

Swedish Kobujutsu Open, Sundbyberg 17 oktober 2015
Guld - Andreas Lindberg, senior, kumite -75 kg
Guld - Malin Andersson, senior, kumite -68 kg
Silver - Isabel Lindberg, senior, kumite -68 kg


DC & DM, Örebro 25 april 2015
Brons - Sebastian Hansson, P12, kata och kumite
Brons - Didrick Petman, P11, kata
Brons - Fredrik Eneroth, P11, kata och kumite
Brons - Ali Arian, P10, kumite
Brons - Emelie Jareke, senior, kumite -68 kg
Brons - Isabel Lindberg, senior, kumite -68 kg
Silver - Malin Andersson, senior, kumite -68 kg


SM, Göteborg 28 mars 2015
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


Solna Karate Cup, 18 oktober 2014
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Brons - Didrick Petman, kata, P10


Swedish Kobujutsu Open, 11 oktober 2014
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Silver - Isabel Lindberg, kumite, seniorer, -68 kg


Heian Cup, 4 oktober 2014
Silver - Margarata Hidén, kumite, F12
Silver - Didrick Petman, kumite, P10
Brons - Emelie Jareke, kata, juniorer
Brons - Sebastian Hansson, kumite P10
Brons - Håkan Knöös, kumite, 18-20, -68 kg


Yui Shin Kai Open, 12 april 2014
Silver - Emelie Jareke, kata, juniorer
Brons - Isabel Lindberg, kumite, seniorer, -68 kg
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


Gothenburg International Karate Open, 2 november 2013
Silver - Isabel Lindberg, kumite, seniorer, -61 kg
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


KM, Säffle, 26 oktober 2013
BARN
Juntzukitävling:
1 Axel Stolt
2 Alva Clettborn Lurén  
3 William Dahlén
3 Eddie Lindgren

Kata röda bälten
1 Axel Stolt
2 Alva Clettborn Lurén
3 Eddie Lindgren
3 Filip Zetterlund

Kata gult och uppåt
1 Hampus Siik
2 Alfred Siik
3 Ellen Johansson
3 Hampus Olegren

Lagkata
1 Axel Stolt, Alva Clettborn Lurén, Hampus Olegren
2 William Dahlén, Filip Zetterlund, Hampus Siik

Kumite
1 Hampus Siik
2 Alfred Siik
3 Ali Arian
3 Viggo Björk

VUXNA
Kata
1 Emelie Jareke
2 Malin Andersson
3 Anna Abrahamsson

Kumite – Herr
1 Håkan Lindgren
2 Håkan Knöös
3 Joachim Lenz

Kumite – Dam
1 Malin Andersson
2 Emelie Jareke
3 Tina Linde
3 Anna Abrahamsson


Swedish Kobujutsu Open, Sundbyberg, 19 oktober 2013
Guld - Isabel Lindberg, kumite, seniorer, -68 kg
Silver - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


All Wado Trophy, Märsta, 10 augusti 2013
Brons - Alfred Siik, kata P7-9
Brons - Hampus Siik, kata P10-12
Silver - Emelie Jareke, kata D16-17
Brons - Emelie Jareke, kata D16 - 34+
Brons - Malin Andersson, kata D16 - 34+
Guld - Henrik Edin, kata H16 - 34+
Silver - Daniel Askås, kata H16 - 34+
Guld - Henrik Edin, kata H35+
Silver - Marcus Johansson, kata H35+
Brons - Hampus Siik, kumite P11
Brons - Emelie Jareke, kumite D16-17 år -59 kg
Guld - Isabel Linderg, kumite D seniorer -68 kg
Silver - Malin Andersson, kumite D seniorer -68 kg
Brons - Anna Abrahamsson, kumite D seniorer -68 kg
Guld - Tina Linde, kumite D +35 år
Silver - Nina Persson, kumite D +35 år
Guld - Isabel Lindberg och Tina Linde, lagkumite D seniorer
Silver - Malin Andersson och Anna Abrahamsson, lagkumite D seniorer
Silver - Håkan Knöös, kumite 16-17 år, -76 kg
Silver - Henrik Edin, kumite H +35 år
Brons - Jörgen Johansson, kumite H +35 år
Silver - Jörgen Johansson, Henrik Edin och Marcus Johansson, lagkumite H seniorer


Swedish Internationel Karate Open
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


Wado-RM, Björknäs 4 maj 2013
Silver - Emelie Jareke, kata, juniorer
Silver - Emelie Jareke, kumite, juniorer, -59 kg
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer, +61 kg


DM, Arboga 27 april 2013
Silver - Emelie Jareke, kata, juniorer
Brons - Emelie Jareke, kumite, juniorer, -59 kg
Silver - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Brons - Malin Andersson, kata, seniorer


Distriktscup, Arboga 27 april 2013
Brons, Alfred Siik, kata P8
Brons, Hampus Siik, kata P11
Silver, William Woxnerud, kata P12
Brons, William Woxnerud, kata P12


Adidas Karate Open 20 april 2013
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Silver - Emelie Jareke, kumite, juniorer, -59 kg
Silver - Emelie Jareke, kata, juniorer, -59 kg
Silver - Isabel Lindberg, kumite, seniorer, -61 kg


Yui Shin Kai Open, Sundbyberg 13 april 2013
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Silver - Emelie Jareke, kumite, juniorer, -59 kg


SM, Karlstad 1-2 december 2012
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg


Gothenburg International Karate Open 4-5 november 2012
Silver - Malin Andersson, kumite, seniorer, -68 kg
Brons - Emelie Jareke, kumite, 14-15 år, +54 kg
Brons - Emelie Jareke, kata, 14-15 år
Silver - Henrik Edin, kata, dan, 35+
Brons - Lagkata, mixad, 10-11 år, Hampus Siik, William Woxnerud, Josefin Nygren
Brons - Lagkumite, damer, seniorer, Nina Persson, Malin Andersson


Yui Shin Kai Open , Sundbyberg, 2012-04-28
Silver - Isabel Lindberg, kumite, seniorer
Brons - Emelie Jareke, kata, 14-15 år


DM, Arboga, 2012-04-21
Guld - Malin Andersson, kumite, seniorer
Silver - Emelie Jareke, kata, 14-15 år
Silver - Emelie Jareke, kumite, 14-15 år
Brons - Wictoria Funke, kata, 14-15 år
Brons - Wictoria Funke, kumite, 14-15 år


Stockholm Karate Open, 2011-10-05
Brons - Isabel Lindberg, kumite, -61 kg


WIKF-VM, Arlington, 2011-08-12/14
Silver - Mikaela Lindberg, kata seniorer
Brons - Isabel Lindberg, kumite
Brons - Malin Andersson, kumite
Silver - Sveriges lag, kumite, damer


Yui Shin Kai Open, 2011-04-09
Guld - Henrik Edin, kata, veteraner
Guld - Anna Abrahamsson, kata
Silver - Emelie Jareke, kata, 14-15 år
Silver - Isabel Lindberg, kumite
Brons - Johanna Edin, kumite
Brons - Malin Andersson, kumite


Stockholm Karate Open, 2010-10-07
Brons - Malin Andersson, kumite, -68 kg


Heian Cup, Karlstad, 2010-10-09
Brons - Mikaela Lindberg, kata 18-20 år
Silver - Sunita Memetovic, kumite -53 kg


WIKF-EM, Venedig 2010-09-24/26
Guld - Andreas Lindberg, kumite, seniorer -60 kg
Silver - Mikaela Lindberg, kata, seniorer
Brons - Isabel Lindberg, kumite -61 kg
Brons - Isabel Lindberg, lagkumite


Wado-RM, Vallentuna, 2010-06-05
Guld - Henrik Edin, kata seniorer
Guld - Henrik Edin, kata veteraner
Guld - Sunita Memetovic, kumite seniorer -61 kg
Guld - Säffles damlag, kumite seniorer
Silver - Andreas Lindberg, kumite seniorer -75 kg
Silver - Isabel Lindberg, kumite seniorer -61 kg
Silver - Johanna Edin, kumite juniorer +59 kg
Silver - Mikaela Lindberg, kata juniorer
Brons - Wictoria Funke, kumite 13 år
Brons - Johanna Edin, kata juniorer
Brons - Daniel Askås, kata seniorer
Brons - Malin Andersson, kumite seniorer +61 kg
Brons - Henrik Edin, kumite seniorer +75 kg 


Katapokalen, Stockholm, 2010-03-27
Guld - Henrik Edin, kata, 40-49 år
Brons - Sunita Memetovic, kata, seniorer, 3-1 kyu


Stockholm Karate Open, 2009-11-01
Guld - Sunita Memetovic, kata, seniorer
Brons - Henrik Edin, kata, 35+ dan
Brons - Henrik Edin, kata, öppen klass


Heian Cup, Karlstad, 2009-10-24
Brons - Emelie Jareke, kumite, F12k
Brons - Victoria Funke, kumite, F13k
Brons - Andreas Lindberg, kumite H18-20 -68 kg


WIKF-EM, Cypern, 16-18 oktober 2009
Brons - Sunita Memetovic, kata, seniorer
Silver - Sunita Memetovic, kumite, seniorer -50 kg
Silver - Sunita Memetovic mfl. lagkumite, seniorer


Karate-SM, Göteborg 19-20 september 2009
Brons - Andreas Lindberg, kumite, under 21 år -68


Wado-RM, Märsta 2009-06-06
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer -67 kg
Brons - Isabel Lindberg, kumite, seniorer -67 kg
Brons - Andreas Lindberg, kumite, seniorer -84 kg
Silver - Lag Säffle, lagkumite, damer, seniorer


Göteborgs Karate Cup, 2009-05-23
Brons - Malin Andersson, kumite, seniorer -68 kg
Silver - Sunita Memetovic, kumite, seniorer -55 kg


Nordiska mästerskapen, Köpenhamn 2009-04-18
Silver - Sunita Memetovic, kumite, seniorer
Silver - Andreas Lindberg, kumite, seniorer


Heian Cup, Karlstad
Brons - Andreas Rogne, kumite P12


Karate-SM, Stockholm 2008-09-28
Guld - Andreas Lindberg, kumite, seniorer -60 kg
Silver - Sunita Memetovic, kumite


Adidas Karate Cup, Kristianstad 20/9 2008
Guld - Sunita Memetovic, kumite junior -53
Silver - Sunita Memetovic, kata juniorer
Silver - Andreas Lindberg, kumite -70


WIKF-VM, Braga, Portugal, 25-27 juli 2008
Guld - Sunita Memetovic, kumite, kadett -55
Guld - Sunita Memetovic, kata, kadetter


Bushido Open, Helsingborg 2008-05-11
Brons - Henrik Edin, kata 35+, öppen


Regionsmästerskapen, Karlskoga 2008-04-20
Silver - Isabel Lindberg, kumite seniorer
Brons - Malin Andersson, kumite seniorer


Nordic Karate Cup, Karlskoga 2008-04-20
Brons - Erik Öster, kumite P11
Brons - Peter Naame, kumite P14
Brons - Emelie Jareke, kumite F11
Brons - Andreas Rogne, kumite P11


Karate Open, Stenungsund 2008-04-05
Guld - Sunita Memetovic kumite d-50
Silver - Fredrik Gustavsson kumite h+75
Brons - Andreas Lindberg, kumite senior öppen
Brons - Erik Öster kumite P11
Brons - Erik Öster kata P11
Brons - Emelie Jareke kata F11
Brons - Emelie Jareke kumite F11
Brons - Andreas Rogne kata P11


Wado-RM, Eskilstuna 2008-03-15
Guld - Sunita Memetivic, kata 16-17 år
Guld - Sunita Memetivic, kumite 16-17 år
Silver - Malin Andersson, kumite öppen
Silver - Henrik Edin, kata veteran
Silver - Isabel & Sunita, duo 16 år+
Brons - Malin Andersson, kata seniorer
Brons - Isabel Lindberg, kata seniorer
Brons - Malin Andersson - kumite seniorer
Brons - Mats Hareskog - kumite, veteran
Brons - Johanna Edin, kata F13-15
Brons - Johanna Edin, kumite F13-15
Brons - Andreas & Erik, duo -15 år


Ebon Kata Cup, Säffle 2008-03-08
Klicka här för att se alla resultat


Heian Cup, Karlstad 2007-10-06
Brons - Johanna Edin, kata F15
Brons - Sunita Memetovic, kata D16-17
Brons - Isabel Lindberg, kata D18-20
Brons - Peter Naame, kata P14
Silver - Andreas Lindberg, kata H18-20
Brons - Sunita Memetovic, kumite D16-16 -60 kg
Guld - Isabel Lindberg, kumie D18-20 -60 kg
Brons - Peter Naame, kumite P14 K
Brons - Andreas Lindberg, kumite H18-20 -70 kg


WIKF-EM, Paris, Frankrike 2007-09-29
Guld - Sunita Memetovic i kata, damer, 16-17 år
Brons - Sunita Memetovic i kumite, damer, 16-17 år


Göteborgs Ungdomscup 2007-06-02
Guld - Sunita Memetovic i kumite, dam, jun -53
Brons - Emelie Jareke i kumite, F10


Wado-RM, Vallentuna 2007-04-28
Guld - Sunita Memetovic i kata, damer, juniorer
Guld - Malin Andersson i kata, damer, seniorer
Guld - Daniel Askås i kata, herrar, seniorer
Brons - Henrik Edin i kata, herrar, dan
Silver - Sunita Memetovic i kumite, damer, juniorer
Silver - Malin Andersson i kumite, damer, seniorer
Brons - Fredrik Gustavsson, kumite P15
Silver - Säffle i kumite, damer, lag


Nordic Karate Cup, Karlskoga 2007-04-14
Guld - Sunita Memetovic, kumite, damer juniorer
Guld - Sunita Memetovic, kata, damer juniorer


Karate Open, Stenungsund 2007-03-31
Guld - Sunita Memetovic, kata, damer juniorer
Brons - Sunita Memetovic, kumite, damer juniorer
Silver - Peter Naame, kata P13
Brons - Alexander Bennetoft, kata P13
Silver - Malin Andersson, kumite, damer, öppen


Ebon Cup, Säffle 2007-03-03
Klicka här för att se alla resultat


Junior-SM, Eslöv 2007-02-17
Guld - Andreas Lindberg, kumite, juniorer -60 kg
Silver - Sunita Memetovic , kumite, damer, juniorer


DM, Kil 2006-12-09
Guld - Isabel Lindberg, kumite, juniorer -60 kg
Brons - Isabel Lindberg, kumite, seniorer -60 kg
Silver - Isabel Lindberg, kata, juniorer


Klubbmästerskap 2006-11-23
Klicka här för att se alla resultat


Heian Cup, 2006-10-07
Oliwer Johanesson, silver, kata P8
Isabel Lindberg, guld, kumite damer juniorer
Josefin Florell, brons, kata, kumite damer juniorer
Johanna Edin, brons kata F14


WIKF-EM Holland, 2006-10
Mikaela Lindberg, Guld kata 14-15 år


Klubbmästerskap 2006-06-01
Kata, barn, lågbälte
1. Oliwer Johanesson
2. Erik Öster
3. Viktoria Funke

Kata, ungdom, lågbälte

1. Evelina Osipyan
2. Moa Schlegel
3. Emma Kullander

Kata, ungdom, högbälte

1. Mikaela Lindberg
2. Johanna Edin
3. Alexander Bennetoft

Kata, vuxna
1. Henrik Edin
2. Jörgen Linde-Johansson
3. Robin Ohlsson

Kumite, barn, flickor, lågbälte
1. Moa Schlegel
2. Elisabeth Hidén

Kumite, barn, mixat, högbälte
1. Mikaela Lindberg
2. Alexander Bennetoft
3. Theodor Hidén

Kumite, ungdomar, mixat
1. Josefin Florell
2. Filip Enger

Kumite, vuxna, mixat
1. Jörgen Linde-Johansson
2. Henrik Edin
3. Malin Andersson


Ebon Cup 2006
Klicka här för att se alla resultat


DM, Värmland 2005
Guld - Isabel Lindberg, kumite, juniorer
Guld - Isabel Lindberg, kumite, seniorer
Silver - Isabel Lindberg, kata, juniorer
Silver - Isabel Lindberg, kata, seniorer
Silver - Malin Andersson, kumite, seniorer
Silver - Andreas Lindberg, kata, yngre juniorer
Silver - Andreas Lindberg, kata, juniorer
Silver - Andreas Lindberg, kata, seniorer
Brons - Andreas Lindberg, kumite, yngre juniorer


Gothenburg Kata Open
Guld - Mikaela Lindberg, F13,
Silver - Sunita Memetovic, F15,
Brons - Johanna Edin, F13
Silver - Henrik Edin, +35 år
Brons - Malin Andersson, Damer 3 kyu - Dangrad
Brons - Daniel Askås, Herr 6-1 kyu


Karate Kid Cup
Brons - Mikalea Lindberg kumite F13, kort
Brons - Sunita Memetovic kumite F15
Brons - Sunita Memetovic kata F15


Junior-SM,  2006-03-16
Guld - Andreas Lindberg, kumite, herrar yngre juniorer -55 kg
Brons - Isabel Lindberg, kumite, damer juniorer -60


Spartaiaden 2005
Klicka här för att se alla resultat


WIKF-VM 2005
Brons - Andreas Lindberg, kumite, 16-17 år
Silver - Andreas Lindberg, Lagkumite


Heian Cup 2005
Guld - Isabel Lindberg, kumite, damer 18-20 år
Silver - Isabel Lindberg, kata, damer 18-20 år
Guld - Mikaela Lindberg, kata, F13
Brons - Sunita Memetovic, kata, F15


Göteborgs Ungdomscup 2005
Silver - Andreas Lindberg, kata P15
Silver - Malin Andersson, kumite, damer+60


Kodomo Cup 2005
Brons - Andreas Lindberg, kata P15


Nordic Karate Cup 2005
Silver - Mikaela Lindberg, kata F12


Gothenburg Open 2005
Silver - Andreas Lindberg, kata, högre bälten
Brons - Andreas Lindberg, kumite P15


DM Värmland 2004
Guld - Isabel Lindberg, kumite dam junior
Silver - Isabel Lindberg, kata dam junior
Silver - Malin Andersson, kumite damer


Gothenburg Kata Open 2004
Silver - Henrik Edin, kata herr 35-39 år
Brons - Isabel Lindberg, kata dam junior svart- och brunbälten


Nacka Ungdomsmästerkap 2004
Guld - Andreas Lindberg, kumite P15
Silver - Andreas Lindberg, kata P15
Silver - Sunita Memetovic, kata F14


Wado-RM 2004
Guld - Isabel Lindberg, kata 16-19 år
Brons - Andreas Lindberg, kata 13-15 år
Brons - Malin Andersson, kumite damer +20 år
Silver - Sunita Memetovic, kumite flickor 13-15 år
Guld - Isabel Lindberg, Malin Andersson, Daniel Askås, lagkata +16


Wado-EM 2004
Guld - Andreas Lindberg, kata 14- till 15-åringar


Centrum Karate Cup
Silver - Andreas Lindberg, kumite P14


Bushido Open 2004
Guld - Andreas Lindberg, kata P-14
Brons - Isabel Lindberg, kata F16


Kodomo Cup 2004
Brons - Andreas Lindberg, kumite P14
Brons - Sunita Memetovic, kumite F13


Nordic Karate Cup 2004
Brons - Andreas Lindberg, kumite P14
Brons - Andreas Lindberg, kata P14
Brons - Mikaela Lindberg, kata F11


Wado-RM 2003
Silver - Mattias Holmgren, kata, danklass
Silver - Mattias och Jörgen, duo, 20+
Silver - Daniel Askås, kata, 20+
Brons - Malin Andersson, kata 16-19


DM Värmland 2003
Guld - Isabel Lindberg, kumite damer, juniorer